A 3D nyomtatás korlátlan lehetőségeinek látszatával lenyűgöző. Ahhoz azonban, hogy az eredmény a vártnak megfelelő legyen, fontos a nyomtatáshoz használt megfelelő szálak úgyn. filament kiválasztása. Minden filament egyedi tulajdonságokkal és felhasználással rendelkezik. Mondjunk tehát többet arról, hogy válasszuk ki a megfelelőt.
A 3D filament vagy nyomtató huzal a 3D nyomtatóhoz készült nyomtató anyag, amely a termékek megvalósítására szolgál. Tulajdonképpen szálakról van szó orsóra tekert huzal formájában. A 3D filamentek különböző anyagokból készülnek attól függően, hogy a 3D nyomtatásnál a műanyag szálaktól milyen tulajdonságokat várunk el.
Többnyire tiszta műanyagból tevődnek össze, de vannak műanyag szálak adalékanyagokkal is. Érdekes alternatívát képviselnek azok, amelyek alapja teljesen más anyagban rejlik. Kínálatunkban különféle anyagból készült nyomtató huzalokat találhat, mint például ABS, PETG, PLA mások.
A nyomtató filament kiválasztása ahhoz a nyomtatóhoz kapcsolódik, amelyen szeretne nyomtatni. Minden 3D nyomtatónak megvannak a maga sajátosságai, amelyeket figyelembe kell vennie még a megfelelő nyomtató huzal kiválasztása előtt. A legfontosabb dolog, amit szem előtt kell tartani ha filamentet választ, az a nyomat végleges felhasználása. Ugyanis a nyomtató huzal kiválasztása a kinyomtatott tárgy funkciójától függ.
A 3D nyomtató filament kiválasztásakor vegye figyelembe a következő tényezőket:
A megfelelő nyomtató huzal kiválasztása nagymértékben függ az elkészíteni kívánt nyomatoktól és tulajdonságaitól, amelyekkel rendelkezniük kell:
A filament kiválasztását megelőzően jó tudni, hogy a 3D nyomatot mire fogja használni. Például élelmiszerekkel való érintkezés esetén válasszon PET alapú filamentet. Erős és tartós nyomathoz javasoljuk a polikarbonát vagy ABS huzalokat, rugalmas nyomtatási eredményhez a TPU vagy TPE alapú anyagok megfelelőbbek.
Attól függően válassza ki a filamentet, hogy milyen 3D nyomatot szeretne. Lehet például matt, fényes vagy áttetsző is. Jelenleg egész sor hibrid anyag áll rendelkezésre, amelyek általában PLA-ból és más további anyagból állnak. Ennek köszönhetően a filament teljesen más felületet, színt vagy szerkezetet kap.
Az olvadás során némely műanyagok mérgező illékony szerves anyagokat bocsátanak ki, amelyek zárt környezetben hosszútávon veszélyesek lehetnek. Győződjön meg arról is, hogy a kiválasztott filament érzékeny-e a nedvességre és nincs kellemetlen szaga: lakótérben részesítse előnyben a PLA, PHA vagy PET anyagokat.